Historie kostela
Farní kostel se nachází východním směrem od náměstí. Je to stavba velmi stará, proto je kulturní památkou II. katergorie. Podle Dr. Bohumila Zlámala, profesora církevních dějit na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě Palackého univerzity v Olomouci, biskup olomoucký Bruno ze Schauenburgu často sídlil na Hukvaldech a ve všech městech, která založil, začal vždy se stavbou kostela dva roky před výstavbou města. Z toho se dá usoudit, že základy brušperského kostela byly položeny v roce 1267. Jisté však je, že kostel stál již v roce 1305, kdy zde byl farářem ustanoven Hartmann.
Kostel je budova rozsáhlá, mnohokrát přestavovaná. Sloh nynější stavby je neurčitý, s mnoha barokními znaky. Patrny jsou též známky románského slohu. Hlavní portál je kamenný - gotický. Po obou stranách kostela byly přistaveny v letech 1744-1774 kaple rotundového typu. V kostele je dlažba z umělého kamene, černo-bílá kvadratura. Nad hlavním vchodem je věž, zakončená bání barokního typu se dvěma lucernami. Poněvadž věž slouživala jako obecní hláska, zůstala obci povinnost ji opravovat a udržovat.
Ve věži jsou tři větší zvony, umíráček a bývalý sanktusový zvonek z roku 1687 s nápise, "Gott allein Die Ehre" -ton D3
První větší zvon je bronzový, byl zhotoven v roce 1789 a je na něm nápis: "Obec Brušperka dala svým nákladem ke cti a chvále Boží a sv. Jiří tento zvon přelít. Franz Wossmansky fararz Josef Tratler urzadu przedstaveny Franz Spaczek Jakub Cigánek. "Zní tónem Es2.
Druhý zvon byl vyroben z litiny v roce 1918 Rudolfem Manouškem a spol. v Brně. Zdobí jej nápis: "Svatý Václave, vejvodo české země, nedej zahynouti národu svatému. Kyrie eleison." V době světové války, hrůz a utrpení lidu zjednán nákladem města Brušperka v roce 1918. Za Antonína Pospíšila, faráře a Karla Špačka, starosty. Je naladěn na tón A1.
V roce 1991 byl v dílně Marie Tomáškové - Dytrychové v Brodku u Přerova ulit třetí zvon s nápisem: "Svatá Anežko Česká, pros za náš národ a za brušperksou farnost, L.P. 1991." Výzvobu zvonu provedl akad. sochař Otoman Oliva. Má tón G2.
V kostele je sedm oltářů a obětní stůl - oltář tváří k lidu.
Hlavní oltář - dřevěný domácí řezbářské práce. Nad oltářem je dřevěná socha sv. Jiří (novější práce) a obraz Sedmibolestné Panny Marie - starého původu. Byl zde přenesen z kaple u Sv. Vody.
oltář sv. Kříže - vedle kazatelny se dřevěnou figurou Ukřižovaného a dvěma sochami nového původu: Panny Marie a sv. Jana evangelisty. Na oltáři je v bohatě vyřezávané skříni soška Pražského Jezulátka.
oltář Zvěstování Panně Marii - vedle křitelnice s obrazem Zvěstování - z nové doby, a se sochami sv. Aloise a sv. Barbory - nová seriová práce
V levé kapli sv. Františka Serafinského se nachází:
oltář sv. Františka Serafinského: na něm je obraz tohoto světce a po jeho stranách dřevěné sochy sv. Augustina a sv. Petra. Sochy jsou nová seriová práce.
oltář sv. Jana Nepomuckého: v téže kapli se dřevěnou sochou světce a s obrazem Narození Panny Marie - oltář je staršího data
V pravé kapli sv. Vavřince si můžeme prohlédnout:
oltář sv. Vavřince: s obrazem světce, je to dílo nové řemeslné práce. Po stranách jsou dřevěné sochy sv. Valentina a sv. Augustina - napodoběniny barokních vzorů
oltář sv. Blažeje: v téže kapli je starobylý dobře zachovaný. Jsou zde dvě postranní sochy sv. Petra a Pavla, jež nesou zřetelné výrazné znaky baroka. Na oltáři je prosklenná vitrína s fugurínou a ostatky římského vojína sv. Defendenta.
Obětní stůl s ambonou a sediliemi zhotovil v letech 1978 - 1979 podle návrhu Ing. arch. Matanové p. Josef Čajánek. Vše dobře zapadá do bohatého interiéru kostela a odpovídá požadavkům obnovené pokoncilní liturgie.
Vedle hlavního oltáře je sakristie, nad ní je oratoř. Kazatelna je jednoduchá, dřevěná. Křtitelnice je pískovcová s měděným poklopem. Nad ní je sousoší z kararského mramoru od akad. sochaře K. Vávry z roku 1950. Znázorňuje, jak křtí sv. Metoděj kněžnu Ludmilu.
Ve výkrencích u obou kaplí jsou dřevěné sochy seriové výroby sv. Cyrila a Metoděje.
Nad chrámovou lodí je kůr s varhanami zn. Rieger-Krnov.
Křížové cesty jsou dvě, jedna je v kostele - nová práce od prof. Jana Obšila a druhá ve 14 kapličkách kolem kostela.
V předsíni kostela jsou sochy sv. Floriána a sv. Šebestiána.
K apsidě je zvenší přistavena kaplička Nejsvětejší Trojice. Naproti stojí márnice.
Na schodišti před kostelem jsou kamenné sochy sv. Cyrila a sv. Metoděje.
Kostel je u všech obyvatel města ve velké vážnosti a úctě. S láskou a péčí se dle svých sil a možností o něj starají. Pán Bůh chrání město na přímluvu Bolestné Panny Marie a pro zásluhy sv. Jiří, vyslyší prosby mnoha věřících a udělí hojné milosti všem prosícím.
Tuto skutečnosti si může ověřit každý poutník sám.